



Byggnaden är gestaltad som ett attraktivt landmärke med hög arkitektonisk kvalitet som ansluter till Tuna torg. Kulturhusets idé är att vara ett stort och flexibelt rum för bibliotek, kulturrum, utställning och information. Där ges också möjlighet för tillfälliga evenemang.
Stora glaspartier i entréplanet inbjuder till det offentliga rummet och skapar transparens från entrésidan genom byggnaden mot det cirkulära parkrummet. Trä och skiffer är de tongivande materialen i fasader och socklar och återkommer i kallmurar och markskikt.



Nyréns åtagande för både det inre och det yttre rummet har skapat maximala förutsättningar för helhetslösningar i vår gestaltning med syfte att skapa god orientering och samklang mellan vyer och rumssamband. Att valda material också uttrycker en helhet och en enhetlig färgskala, genom byggnad och ut mot park har också styrts in i minsta detalj.
Uppdraget har inkluderat ett nära samarbete med de av Statens Konstråds valda konstnärer, där den konstnärliga gestaltningen kunnat integreras tidigt. Brukarna har varit mycket aktiva genom hela processen och Vallentuna Kulturhus och Bibliotek har tilldelats Stockholms läns hembygdsförbunds byggnadspris för bästa nybyggnad 2013.
